Home / Parents

 

“Parents’ Guides to Student Success

6th grade parents 

7th grade parents

8th grade parents

North Carolina Department of Public Instruction Resources
English Language Arts and Mathematics – An Overview for Parents

http://www.ncpublicschools.org/docs/curriculum/home/ccss-parent-overview.pdf

Common Core Standards

North Carolina Middle School Math Resources

Connected Math Site

My Math Universe

http://maccss.ncdpi.wikispaces.net/Middle+School

Flashcards to print and study with your child as needed

http://www.multiplication.com/sites/default/files/files/BWFlashcards0-12.pdf

MathCounts Problem of the Week

http://www.mathcounts.org/resources/problem-of-the-week

What to Expect in each Grade

Reading

General Information for Middle School Parents

http://www.greatschools.org/middle-school/

Great Discussion Starters

Parents, students are struggling with “consumer” context:
Please use the following list as conversation jump starters to help your student by having these everyday conversations.

IDEAS FOR EVERYDAY MATH CONVERSATIONS THAT BUILD NUMBER SENSE

Ask your child to calculate the mpg of your car as you get gas.  (total miles driven since last fill-up/amount of gas pumped to refill tank)

Have him or her calculate a 15% tip mentally when you are at the restaurant.  The easiest way to do this is to estimate 10% then half that and add it on.  For example:  Our bill is $43.76.  That rounds to $44. 10% would be $4.40.   5% is half that or $2.20, giving a total tip of $6.60.

Discuss the meaning of fractions as you offer “half a cookie” vs. “1/4 of a pie”. Just because ½ is bigger than ¼, in this situation, it is probably not (unless it’s a BIG cookie!).

Talk about the gas mileage for a car.

Figure how far on a trip that the family can go before filling up with gas.
Ask your child to keep a “running tally” of your grocery bill as you shop.
Compare two brands at the grocery store to find the best unit price..
Calculate the price of jeans that are on a percent off sale.
Calculate amounts needed to double a recipe.
PRACTICE, PRACTICE, PRACTICE division.  Our students at all levels are “held back” because they cannot divide.  It doesn’t “make sense” to them and they really struggle.